
Imorgon torsdag hålls en demonstration utanför Folketinget i Köpenhamn för att protestera mot hur ukrainska flyktingar utnyttjas som gratis arbetskraft i kommunala praktikplatser. Bakom initiativet står Community House Copenhagen, en frivilligorganisation som arbetar med att stödja flyktingar och migrerande arbetare. Kritiken riktas mot att praktikerna inte leder till jobb utan cementerar utanförskap, ofta i strid mot lagen.
DANMARK | Imorgon torsdag den 4 september samlas demonstranter utanför Folketinget i Köpenhamn. Bakgrunden är ett växande missnöje och dåliga erfarenehter bland ukrainska flyktingar som vittnar om hur de blivit utnyttjade som gratis arbetskraft i kommunala praktikplatser. Samtidigt träffar en delegation med tre ukrainare Folketingets arbetsmarknadsutskott för att berätta om sina erfarenheter.
Initiativet organiseras av Community House Copenhagen, ett frivilligcenter som ger stöd till flyktingar, migrantarbetare och andra utsatta grupper. Organisationen har under lång tid uppmärksammat fall där flyktingar och arbetslösa hamnat i en juridisk gråzon mellan arbetsmarknadspolitik och socialt stöd.
Gratis arbetskraft i praktiken
I Danmark, liksom i flera andra europeiska länder, används praktikplatser som ett sätt att aktivera arbetslösa. Tanken är att deltagarna ska närma sig tillsvidare jobb genom arbetslivserfarenhet och språkträning. Men i praktiken leder systemen ofta till att människor arbetar utan lön, samtidigt som de endast får utbetalt socialbidrag eller integrationsersättning som motsvarar en mindre del av en normal lön.
Enligt de ukrainska flyktingar som Community House varit i kontakt med innebär praktiken inte någon väg in på arbetsmarknaden. Tvärtom riskerar den att cementera deras utanförskap. Många beskriver hur de satts i arbetsuppgifter utan språkträning eller social gemenskap, hur praktiktiden förlängts utöver lagens gräns på 26 veckor och hur vissa tvingats tillbaka till samma arbetsplats gång på gång utan anställning som följd.
Ukrainare särskilt utsatta
Ukrainare som flytt undan kriget är en av de grupper som drabbas hårdast. I särskilt allvarliga fall har även sjuka personer pressats att delta. Danska kommuner ställer ofta extra höga krav på att just de ska vara ”aktiva”. Bristen på språkkunskaper och lokala nätverk gör dem samtidigt mer sårbara för att acceptera villkor som de inte kan påverka. För många blir praktiken inte en bro till arbete, utan snarare ett hinder som utnyttjar deras arbetskraft utan att ge trygghet eller framtidsutsikter.
Demonstration och krav på förändring
Demonstrationen utanför Folketinget syftar till att synliggöra problemet för politiker och allmänhet. Delegationen kommer efter mötet med arbetsmarknadsutskottet att redogöra för vad som sagts. Bland talarna kan även enskilda danska politiker komma att delta, däribland Victoria Velásquez från vänstergröna Enhedslisten.
För arrangörerna ses eventet som ett steg i en längre kamp eftersom organisatonen vill se en förändring av lagar och kommunala rutiner, så att praktikplatser verkligen blir en väg till jobb och inte ett systematiskt utnyttjande. Community House har dokumenterat omkring 20 konkreta fall av missbruk, men menar att de i själva verket talar för hundratals personer.
Som en av initiativtagarna uttrycker det: ”Vi har ännu inte mött någon som säger att praktikplatsen faktiskt lett till ett riktigt jobb. Något är allvarligt fel i systemet.”
En europeisk dimension
Även fackförbundet HK har tidigare övervägt att pröva frågan i EU-domstolen, eftersom gratisarbete snedvrider konkurrensen när företag kan undgå att betala både lön och skatt. Men i dagsläget står flyktingarna och de arbetslösa ensamma i sin kamp. Demonstrationen i Köpenhamn är därför inte bara en lokal fråga eftersom den pekar på en större konflikt i Europa om hur stater behandlar flyktingar, arbetslösa och människor på marginalen av arbetsmarknaden.
Utvecklingen i Danmark visar på ett allvarligt problem i den europeiska välfärdsmodellen där flyktingar och arbetslösa behandlas ovärdigt och skamligt snarare än delaktiga individer med rättigheter. Därför blir en viktig fråga om hur ett nytt system kan skapas där människor som flytt krig ges en verklig möjlighet att etablera sig och forma sin framtid.