Israel går vidare med planer på nya bosättningar på ockuperade Västbanken som experter och människorättsorganisationer länge har beskrivit som dödsstöten för fred. Samtidigt har FN:s människorättschef Volker Türk sagt att Israels ockupation ”liknar apartheid”. Israel avfärdar anklagelsen.
Det är första gången en så hög uppsatt människorättschef på FN – Volker Türk är FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter – har sagt att systemet som Israel upprätthåller på ockuperad palestinsk mark är att jämföra med apartheid:
– Detta är en systematisk strypning av rättigheterna för palestinierna på Västbanken, säger Volker Türk på onsdagen.
– Oavsett om det handlar om tillgång till vatten, skola, snabbt komma till sjukhus, besöka familj eller vänner – eller skörda oliver – är varje aspekt av livet för palestinierna på Västbanken kontrollerad och begränsad av Israels diskriminerande lagar, politik och praxis.
– Detta är en särskilt allvarlig form av rasdiskriminering och segregation, som liknar den typ av apartheidsystem som vi har sett tidigare, säger Türk, i samband med ett rapportsläpp.
Israel svarade med att kalla Türks anklagelse för ”absurd och förvrängd”, rapporterar BBC.

Brott mot internationell rätt
Apartheid är ett brott mot internationell rätt som kräver att stater ska förbjuda rasdiskriminering och apartheid. Palestinska människorättsorganisationer har länge beskrivit den israeliska ockupation i termer av apartheid. Detta med hänvisning till att palestinier som lever på ockuperad mark styrs av Israels militärstyre, medan de israeliska bosättare – som i strid med internationell rätt har bosatt sig på ockuperad mark – styrs av israelisk civilrätt. Sedan flera år har även organisationer som Amnesty International, Human Rights Watch och B’Tselem kommit till samma slutsats.
Redan 2019 överlämnade den palestinska organisationen al-Haq, tillsammans med sju andra palestinska organisationer en rapport till FN:s kommitté för avskaffande av rasdiskriminering (CERD) om att Israels systematiska kontroll över och förtryck av palestinier utgör apartheid. I samband med att Amnesty International publicerade sin rapport tidigt 2022 sade generalsekreteraren Agnès Callamard att den visade omfattningen av ”Israels apartheidregim”, och att den gällde på alla områden som kontrolleras av Israel, det vill säga även inne i Israel, och att det ”påverkar också palestinska flyktingar”.
– Oavsett om de bor i Gaza, östra Jerusalem, Hebron eller Israel behandlas palestinier som en underlägsen folkgrupp som systematiskt nekas sina rättigheter. Vår slutsats är att Israels grymma politik, med segregation, fördrivning och exkludering inom alla områden den israeliska staten kontrollerar, tydligt utgör apartheid. Det internationella samfundet är skyldigt att agera.
al-Haq tog emot Amnesty Internationals rapport med glädje: ”al-Haq välkomnar att Amnesty går samman med årtionden av palestinskt arbete och det växande erkännandet av israelisk apartheid. Ett erkännande av en organisation som Amnesty som jobbar för global rättvisa och universella mänskliga rättigheter är enormt.”
Skapar ”oåterkalleliga fakta på marken”
Detta svåra läge för palestinierna kommer att förvärras kraftigt när de nya bosättningarna byggs. Det var i måndags som den israeliska fredsorganisationen Peace Now bekräftade att Israels ministerium för byggnation och boende nu har lagt ut de nya bosättningarna på Västbanken för upphandling, vilket beskrivs som det sista hindret för bosättningarna ska byggas.
Bosättningarna ska byggas på det som kallas område E1 som ligger vid östra Jerusalem, Ramallah och Bethlehem – ockuperad mark – som i ännu högre utsträckning kommer att separera delar av Västbanken från varandra, och begränsa palestiniers rörelsefrihet ytterligare.
Peace Now skriver: ”I ett alarmerande uttryck för politisk ansvarslöshet fortsätter den israeliska regeringen att underminera varje möjlighet till en politisk lösning och en bättre framtid för både israeler och palestinier. Byggandet i E1 syftar till att skapa oåterkalleliga fakta på marken som leder till en enstatsrealitet, vilken enligt alla tecken skulle ta formen av ett apartheidregim. Att återställa skadorna som byggandet i E1 orsakar skulle kräva många år och betydande ansträngningar. Under tiden kommer hela regionen att förbli fast i en ond cirkel av våld, orättvisa och hopplöshet.”