Prenumerera

Logga in

Nyheter

Kirurg i Iran: Jag har tvingats göra omöjliga val

Demonstranter i London håller upp plakat på två unga män, fotade i skugga.

Nätet i Iran har varit nedsläckt sedan i torsdags men de vittnesmål som ändå sprids pekar på betydligt blodigare repression än under tidigare proteströrelser. Iranwire har talat med en kirurg som vittnar om hur det blev tydligt i torsdags att iranska säkerhetsstyrkor börjat skjuta med skarp, och även militär, ammunition. 

Människor i Iran och runt om i världen, har i flera dagar saknat livstecken från nära och kära och samtidigt kommer vittnesmål om allt brutalare metoder från iranska regimen och dess säkerhetsstyrkor mot den protesterande befolkningen. 

Ett av vittnesmålen som har nått ut kommer från en kirurg som har jobbat på sjukhus i både Teheran och Isfahan. Kirurgen berättar för Iranwire om sina upplevelser på sjukhus i torsdags och fredags kväll, den 8–9 januari. Han säger att våldet från säkerhetsstyrkorna är värre nu än han tidigare sett:

– Jag har varit läkare på flera sjukhus sedan den gröna rörelsen 2009. Jag såg inte den här katastrofala nivån ens under de förödande jordbävningarna i Bam eller Kermanshah.

– Det hördes ljud från skottlossning, snabba skottsalvor och till och med tunga kulsprutor, säger kirurgen och förklarar att det är första gången han har sett användningen av sådana vapen annat än på film. 

Omöjliga val

Han förklarar att patienter började komma in i allt snabbare takt till sjukhuset på torsdagseftermiddagen, klockan 18 ringde hans telefon oavbrutet. En patient hade träffats av hagelammunition, en annan av en kula. Klockan 20 på torsdagen blockerades nätet.

– 20.20 kallades jag till sjukhuset. Alla operationssalar var fulla, säger kirurgen och förklarar att akuten översvämmade av allvarligt skadade patienter:

– Jag tvingades göra omöjliga val. Jag tittade på en person och sade: ”Han håller på att dra sina sista andetag, han kommer inte klara sig till operation, vi kan inte ägna tid åt honom”. Till den nästa, vars kula hade gått igenom hans rygg: ”Förbered honom för operation, vi kanska kan rädda honom”. Till den tredje: ”Han kan klara sig tre eller fyra timmar, vänta tills dess”. Det var så många…så många, säger kirurgen till Iranwire.

”Som en krigszon”

Han berättar att fem operationssalar var i bruk på en och samma gång, och att han fortsatte jobba till morgonen, och tappade räkningen på hur många operationer han genomförde.

Han berättar att bara timmar efter att nätet hade blockerats, vid midnatt, natten mot fredagen i förra veckan, började patienternas skador ändras eftersom säkerhetsstyrkorna började använda andra vapen mot demonstranterna. 

– Det var skarp ammunition. Det var som om de hade beordrats att behandla det som en krigszon – att skjuta alla. Vid 2-tiden på fredagsmorgonen blev jag uppringd mitt under en operation, de berättade att ett annat offer hade kommit in skadad av en militär kula. Efter det var det bara skarp ammunition. 

Läkaren berättar också att säkerhetsstyrkor och de paramilitära unga basiji finns på sjukhusen, och att till och med en säkerhetsvakt träffats av hagel. 

– Han sade: ”Ja, de har förlorat kontrollen och träffade mig också”. Det är så de skjuter – de bara ger vapen till unga basiji och säger åt dem att skjuta. 

Värst: blodet på gatorna

Säkerhetsstyrkorna söker också efter skadade personer för att gripa dem. Därför har sjukvårdspersonal rått patienter att inte använda sina riktiga namn när de söker vård. När Iranwire frågar kirurgen vad som plågar honom mest svarar han: Blodet. 

– Blodet på gatorna. Blod som ligger kvar på trottoaren från åtta på kvällen till morgonen – och det var i ett förmöget kvarter. Multiplicera det med tusen i Isfahan och med hundratusen i hela Iran. Jag tror inte att vi någonsin kommer att få veta hur många som verkligen har dödats. 

Vidare till Global >>
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Till Global X
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.