Prenumerera

Logga in

Nyheter

Två barn dödade av israelisk militär i Gaza – letade ved

Tre män bär Mohammad Al Zawaraas döda kropp i ett vitt skynke, hans ena sko har trillat av.

Två barn, Mohammad Al Zawaraa och Suleiman Al Zawaraa, dödades på lördagsmorgonen i Gaza. Familjen berättar att barnen letade efter ved när när de dödades av den israeliska armén som hävdar att 15- respektive 13-åringen inte var barn. 466 palestinier har nu dödats i Gaza sedan vapenvilan trädde i kraft i oktober. 

Mohammad Al Zawaraa och Suleiman Al Zawaraa var goda vänner och kusiner. De hade på lördagsmorgonen gått ut för att leta efter ved när sköts av den israeliska armén, och deras kroppar fördes till al-Shifa-sjukhuset i Gaza City.

– De var fulla av liv och glädje, de ville hjälpa sina föräldrar så de gick ut för att samla ved för matlagning och för att värma familjen under den hårda vintern, säger deras nära släkting Salman Al Zawaraa till CNN

Den israeliska armén har hävdat att de dödade barnen inte var barn, utan att peka på några bevis, och att de hade gått över den gula linjen som markerar det område dit den israeliska armén drog sig tillbaka till i oktober, och som delar den redan lilla Gazaremsan i två, en västlig del, och en ostlig. Armén uppger också för CNN på söndagen att de ”utgjort ett omedelbart hot”. 

”Kallblodigt dödade”

Men barnens släkting Salman Al Zawaraa säger att kusinerna var långt ifrån den gula linjen, nästan vid ingången till Kamal Adwan-sjukhuset:

– Det ockupationsarmén säger är en lögn, de var oskyldiga barn som de kallblodigt dödade. 

Barn som samlat ved i Gaza har dödats av israeliska armén även vid tidigare tillfällen. I november dödades Fadi och Jumaa Abu Assi, som var åtta och tio år, genom en drönarattack. De var ute för att samla ved till sin handikappade pappa. Även i det fallet hävdade den israeliska armén att barnen hade utgjort ett hot. 

Dödssiffran i Gaza har nu stigit till 466 sedan en skör vapenvila trädde i kraft i oktober 2025. Totalt rapporterats fler än 71 000 palestinier dödats under vad experter och människorättsorganisationer betecknar som ett folkmord. Förra onsdagen dödades elva palestinier i flera olika attacker av den israeliska armén, bland dem tre journalister som jobbade på uppdrag av den humanitära organisationen Egyptian Relief Committee (ERC). 

Tre journalister dödades

De tre dödade journalisterna är frilansfotografen Abed Shaat som bland annat jobbade med AFP och CBS News, Mohammad Qeshta, journalist talesperson för ERC och frilansfotografen Anas Ghnaim som också jobbade med drönarfoto för flera medier. De dödades när de skulle  bevaka tältläger som har byggts av Egypten. Israels armé har sagt att de misstänks ha tillhört Hamas. Men Kommittén för att skydda journalister (CPJ) ifrågasätter det:

– CPJ fördömer Israels attack på en tydligt markerad civil bil i centrala Gaza som dödade de frilansande bildjournalisterna Abed Shaat, Mohammad Qeshta, och Anas Ghnaim, under en pågående vapenvila, säger CPJ:s regionala chef Sara Qudah, och fortsätter:

– Israel som äger avancerad teknologi kapabel att identifiera måltavlor har en plikt enligt internationell rätt att skydda journalister. 

Enligt CPJ har åtminstone 207 ytterligare palestinska journalister och mediearbetare dödats i Gaza sedan oktober 2023, den absoluta majoriteten har dödats av Israel. 

Mer mat men fortsatt prekärt läge

Samtidigt lyfter FN-organ att vapenvilan, trots bristerna, har förbättrat situationen för barn i Gaza. Men de betonar att det inte är tillräckligt. Ted Chaiban vice chef för Unicefs Humanitära bistånd och leveransoperationer har just besökt Gaza och säger att tre månaders vapenvila har inneburit att matsäkerheten förbättrats och att tillståndet av svält har gått tillbaka, och ger exempel på vilket humanitärt bistånd som nått Gazaborna under vapenvilan.

Unicef och dess partnerorganisationer har kunnat bistå mer än 1,6 miljoner människor i Gaza med säkert dricksvatten, samt filtar och vinterkläder till 700 000. Man har också lyckats återställa grundläggande intensivvård för barn på al-Shifasjukhuset i Gaza City. Just nu arbetar man också med att arbeta ikapp vaccinationer mot barnsjukdomar. 

– Dessa framsteg spelar roll. De visar vad som är möjligt när stridandet pausas, politiska åtaganden upprätthålls och humanitärt bistånd får tillträde, säger Ted Chaiban.

Men det återstår fortfarande mycket:

– Situationen är fortfarande extremt prekär och dödlig för många barn, säger Chaiban och fortsätter:

– Mer än hundra barn har rapporterats dödade i Gaza sedan vapenvilan i början av oktober. Trots framsteg med matsäkerhet är 100 000 barn fortfarande akut undernärda och behöver vård under lång tid. 1,3 miljoner människor, många av dem barn, är i akut behov av adekvat boende.

Åtminstone tio barn har dött under den här vintern hittills, eftersom de bor i tunna tält eller delvis raserade byggnader samtidigt som det har varit minusgrader. 

Vidare till Global >>
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Till Global X
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.