Prenumerera

Logga in

Nyheter

Fler fartyg ansluter till Gaza-flottan

segelbåt i hamn

Under lördagen anslöt ytterligare tio skepp till Global sumud flotilla som försöker ta sig till Gaza med nödhjälp. Samtidigt har ett av skeppen fått avbryta sin resa på grund av skador på motorn. 

GAZA | Under lördagen avseglade tio skepp från Sicilien för att ansluta sig till Global sumud flotilla, som just nu befinner sig utanför Kretas kust. Liksom de andra båtarna är de lastade med nödhjälp såsom torkad mat, medicinska hjälpmedel och skolmaterial, rapporterar flera medier.

Den senaste tiden har flera av skeppen i flottan attackerats av drönare, som aktivisterna ombord menar kommer från Israel. En av båtarna som blivit attackerat har nu drabbats av ett ”katastrofalt tekniskt fel” i motorn, som gör att båten inte kommer att fortsätta sin resa. Besättningen ombord kommer dock att fördelas ut på de andra båtarna som fortsätter med sitt uppdrag, rapporterar Euronews.

Israel har den senaste tiden också höjt tonläget och anklagat aktivisterna ombord för att vara vara ett ”jihadist-initiativ” som har kopplingar till Hamas (som är terrorstämplade av bland annat EU och USA).

Förlöjligar och terrorist-stämplar
Besättningen har avvisat anklagelserna. Keiran Andrieu, brittisk-palestinsk journalist och en av aktivisterna ombord, säger i en video publicerad av Middle east eye att det handlar om ett för Israel typiskt sätt för att förbereda för våld.

– De kan förlöjliga dig, och säga att det är en ”selfie-yacht”. Det andra de kan göra är att säga att du är terrorist. Och det brukar typiskt sett vara ett sätt att lägga grunden för våld. Vanligtvis, när Israel kallar någon för terrorist så är det för att de vill mörda dem, spränga upp dem eller tillföra dem någon slags skada. 

Det är både löjligt och oroväckande, konstaterar han vidare.

– Vi är journalister, sjukvårdare, utbildare, skådespelare. Det är fullständigt absurt. Det finns inte en tillstymmelse till våldsamhet hos det samlade kollektivet på den här båten. 

Uppmaningar att avbryta
Tidigare i veckan beslutade både Italien och Spanien att skicka krigsfartyg till området för att skydda aktivistfartygen mot ytterligare angrepp. Men medan Spaniens premiärminister Pedro Sánchez pratat om att internationell lag måste följas och aktivisterna skyddas så har högerpopulistiska Giorgia Meloni agerat mer motvilligt. 

Meloni har bland annat tryckt på att aktivisterna borde avsluta sin resa och istället låta nödhjälpen levereras genom en kristen hjälporganisation och en humanitär korridor, något som även president Sergio Mattarella har uppmanat till, rapporterar Euronews

Maria Elena Delia, italiensk talesperson för den Global sumud flotilla, har svarat på uppmaningarna med att det skulle byta fokus från uppdraget. 

– Vi är mycket villiga att hitta en humanitär korridor, som vi skulle vilja se är permanent, men detta kan inte vara ett alternativ till att kunna navigera fritt på internationellt vatten. Vi försöker belysa en anomali, säger Delia enligt Euronews, och fortsätter: 

– Vi har ingen avsikt att bli skadade med flit, utan vi frågar regeringar: är det möjligt att säga till Israel att om de attackerar dessa båtar i internationellt vatten så kommer vi att införa sanktioner mot dem? Kan vi överväga möjligheten att Italien inför ett vapenembargo eller avsäger sig vissa handelsavtal?

Vidare till Global >>
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Till Global X
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.