Prenumerera

Logga in

Nyheter

Fem dödade i amerikansk attack mot två båtar i Stilla havet

Stor båt.

USA:s militär har attackerat två båtar som man hävdar användes för narkotikasmuggling. Fem personer dödades under attacken i lördags. Det innebär att sammanlagt minst 168 personer har dödats i amerikanska attacker mot vad Trump har kallat ”narkoterrorister”, utan att lägga fram bevis.

Den amerikanska militären har uppgett att man i lördags attackerade två båtar längs vad som beskrivs som kända smuggelrutter. Fem personer dödades i attackerna, medan en person uppges ha överlevt, rapporterar The Independent

Det var i september 2025 som Trumpadministrationen inledde dödliga attacker mot vad man har kallat ”narkoterrorister”. Utan att specificera på vilken information militären har agerat på har man attackerat båtar i både Stilla havet och Karibiska havet. Sedan dess har åtminstone 168 personer, vars identitet inte har offentliggjort, dödats. 

Inte heller har USA offentliggjort eventuella bevis på vilken roll, om någon, de har haft i den internationella narkotikahandeln. Istället har Donald Trump och administrationen hävdat att de befinner sig i en ”väpnad konflikt” med flera karteller i Latinamerika. 

Kritiker har också ifrågasatt huruvida den narkotikakris som har lett till omfattande dödsfall på grund av överdoser i USA kan kopplas till de båtar som har attackerats. Detta då många dödsfall har orsakats av överdoser av fentanyl. 

Fentanyl som är en mycket kraftigt syntetiskt framställd opioid brukar vanligtvis smugglas in i USA landvägen från Mexiko, och kemikalierna som används för att framställa fentanyl brukar importeras från Kina och Indien. 

Utomrättsliga avrättningar

Redan i september förra året betecknade människorättsorganisationer som Human Rights Watch attackerna som utomrättsliga avrättningar:

– Amerikanska tjänstemän kan inte summariskt döda personer som de anklagar för att smuggla droger, sade Sarah Yager, Washingtonchef vid Human Rights Watch då när dödstalet var 14

– Problemet med narkotika som förs in i USA är inte en väpnad konflikt, och amerikanska tjänstemän kan inte kringgå sina skyldigheter enligt internationell humanitär rätt genom att låtsas något annat.

I mitten av mars arrangerade the Inter-American Commission on Human Rights (IACHR) ett möte om USA:s dödliga attacker. Där talade flera experter på internationell, bland annat Ben Saul, FN:s särskilde rapportör för främjande och skydd av mänskliga rättigheter och grundläggande friheter i kampen mot terrorism. 

Han menade att USA:s attacker utgör ”olagligt våld som bryter mot mänskliga rättigheter i sitt falska krig mot så kallad narkoterrorism”.

– Narkotikasmuggling är ett brott, inte krig, sade han, rapporterar The New York Times. 

Ingen rättslig grund

Ben Saul betonade att Trumpadministrationens påståenden om att dem som har attackerats har varit ansvariga för narkotikarelaterades dödsfall inte är underbyggda, och att de inte utgör ”tillåten rättstillämpning i självförsvar eller i försvar av andra”.

Under mötet som arrangerades av the Inter-American Commission on Human Rights deltog även den medborgarrättsliga organisationen the American Civil Liberties Union (ACLU) från USA. Enligt Steven Watt hade organisationen tre mål med mötet. 

– Vår begäran kommer att vara att genomföra en faktainsamlande utredning om vad som pågår, sade ACLU:s Watt, rapporterar Al Jazeera

De andra målen handlar om att fastslå huruvida det faktiskt kan sägas pågå någon väpnad konflikt som Trumpadministrationen har hävdat, samt om det finns någon rättslig grund enligt internationell rätt att genomföra attackerna

– Vi tror inte att det finns någon, fortsatte Steven Watt.

Vidare till Global >>
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Till Global X
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
ANNONS