Prenumerera

Logga in

Nyheter

Nordirländsk partiledare fördömer ”rasbaserad pogrom”

Man passerar utbrända bilvrak i ett bostadsområde.

En sjuksköterska jagades av fyra maskerade män i en rasistisk attack när hon var på väg till sin arbetsplats, Ulster Hospital i östra Belfast, Nordirland, på onsdagskvällen. 
– Det du ser är en rasbaserad pogrom. Vi ser män som går från dörr till dörr och säger ”få ut utlänningarna” helt baserat på deras hudfärg, kommenterar Claire Hanna, partiledare för SDLP, utvecklingen.

Fram till onsdagen hade 27 personer tvingats från sina hem efter våldsamma rasistiska kravaller i framför allt Belfast, Nordirland. Svartklädda och maskerade män har satt eld på bilar, en buss och en polisbil. Fönsterrutor har slagits in och familjer har tvingats på flykt, särskilt utsatta är flyktingar, asylsökande och icke-vita personer. 

Så är fallet med sjuksköterskan som jagades av fyra maskerade män på onsdagskvällen. Hon beskrivs ha varit på väg till sin arbetsplats – Ulster Hospital i Dondonald i östra Belfast – och blev måltavla då hon har ”en annan hudfärg”, rapporterar Belfast Live.

– När vi såg uppmaningarna till våld på sociala medier förstod vi att våra medlemmar från andra länder skulle utsättas för hot, säger Patricia McKeown från facket Unison till BBC, och uppmanade politiker att göra mer: 

– Det räcker inte att bara mana till lugn, säger hon och förklarar att den attackerade sjuksköterskan hade insisterat på att arbeta sitt skift trots vad hon utsattes för. 

Familjer evakueras

Polis rapporterade på onsdagen att man blivit tvungen att evakuera många familjer på grund av attackerna och bränderna, bland annat en familj med ett barn som bara är två månader gammalt. 

– Det du ser är en rasbaserad pogrom. Vi ser män som går från dörr till dörr och säger ”få ut utlänningarna” helt baserat på deras hudfärg, säger Claire Hanna, partiledare för  the Social Democratic and Labour Party till BBC:s Newsnight. 

Kravallerna bröt ut efter en brutal knivattack mot en man som har identifierats som Stephen Ogilvie i Belfast på måndagskvällen. Ogilvie skadades allvarligt och har förlorat synen på vänstra ögat. Attacken filmades och bilder från attacken har spridits på sociala medier. Polis har identifierat, gripit och häktat förövaren, en sudanesisk man.

Vågar inte släppa ut sina barn

Efter de våldsamma kravallerna har Ogilvies familj manat till lugn och sagt att man känner sig illamående över utvecklingen. 

– Vi vädjar också till medierna och allmänheten att ge oss lite utrymme. Vi behöver få vara i fred för att kunna fokusera på vår familj just nu, utan kameror eller människor som spekulerar om vad som har hänt via sociala medier.

När bilar och hem har bränts ut vågar många familjer inte låta sina barn gå till skolan. I en av Belfasts lågstadieskolor har nästan hälften av eleverna varit frånvarande under torsdagen, en stor del av dessa kommer från nyanlända familjer. 

– Det är väldigt svårt, det finns ingen kurs i världen som kan förbereda dig på det här som skolledare, säger skolans rektor Phil Massey till BBC. 

Vanligtvis går 185 elever i skolan, men under torsdagen kom bara 80 elever till sina klassrum. Massey försöker få familjerna att se skolan som en säker plats men många är oroliga. 

– Atmosfären i området för de familjerna är total osäkerhet, säger Massey som förklarar att många av elevernas föräldrar jobbar inom den nordirländska sjukvårdssektorn.

Högerextrema uppmanar anhängare

Enligt polisen pågår det en betydande koordinering på sociala medier där hat sprids. 

– Den giftigheten är det som får människor att gå ut på gatorna och det måste få ett stopp, säger polischefen Ryan Henderson, som dock menar att det ännu inte finns bevis på att upploppen har organiserats av lojalistiska paramilitära grupperingar, men om det visar sig vara fallet kommer polisen att utreda det, lägger han till.

Klart är att bland annat den högerextrema aktivisten Tommy Robinson har uppmanat sina anhängare att gå ut på gatorna för att protestera mot vad han kallar en ”invasionsattack på vårt folk”. Hans uttalande på X retweetades av techmiljardären Elon Musk på tisdagen.

Kravallerna och attackerna av bilar och hem har paralleller till Nordirlands långa konflikt, the Troubles, då framför allt katolska familjer tvingades fly sina hem efter våldsamma kravaller och brandattacker. 

Vidare till Global >>
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Till Global X
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
ANNONS