Prenumerera

Logga in

Nyheter

Bashar al-Assad döms till döden för brott mot mänskligheten  

Två demonstranter håller upp bilder på dödade barn.

En domstol i Damaskus, Syrien, har dömt den tidigare diktatorn Bashar al-Assad till döden för brott mot mänskligheten och krigsbrott. Hans kusin Atef Najib har också dömts till döden. Najib ledde nedslaget mot demonstranter i Daraa mars 2011 som utlöste protesterna mot Assadregimen under den arabiska våren.

Den tidigare diktatorn och hans bror Maher al-Assad som också döms till döden, döms i sin frånvaro. Båda flydde till Moskva när Assadregimen föll i december 2024. Deras kusin Atef Najib var däremot på plats i rättssalen i en metallbur, i randiga fångkläder. Han dömdes för mord, för att ”medvetet ha dödat barn under 15” år, och för ”tortyr som ledde till döden”, rapporterar Euronews.

– Domen vi såg i dag mot al-Assad-bröderna och deras kusin Atef Najib markerar ett nytt kapitel i arbetet med att utkräva ansvar i Syrien efter regimens fall, säger Caroline Rose vid Soufan Center till Euronews.

Demonstranter dödades i Daraa

Najib var tidigare chef för den politiska säkerhetsgrenen i Daraa i södra Syrien där protester mot al-Assad bröt ut under den arabiska våren 2011. Flera barn greps av Najibs avdelning, anklagade för att ha sprejat ”Din tur kommer, doktor” med hänvisning till Bashar al-Assad. Protester bröt ut i ilska över att barnen misshandlades och torterades, och i mitten av mars det året gick folk ut på gatorna för att kräva deras frisläppande. Regimen svarade med att skjuta mot demonstranterna, flera dödades, och inom kort spreds protesterna över hela landet. 

Protesterna utvecklades senare till ett 14 år långt inbördeskrig med minst en halv miljon dödsoffer och flera miljoner flyktingar inom och utom landet. Assadregimen föll när Ahmed al-Sharaa, ledare för islamistiska Hayat Tahrir al-Shams, intog Damaskus i december 2024. al-Shara är landets övergångspresident sedan i början av 2025.

Dödsstraff försvårar samarbete

Bashar al-Assad döms bland annat för att ha beordrat mord på civila inklusive barn, liksom tortyr, och han döms för såväl brott mot mänskligheten som krigsbrott. Domaren förklarade att vittnen bekräftat att det var al-Assad själv som var högste ansvarige för brotten och att han hade utnyttjat den syriska statens verktyg för att genomföra dem.

Caroline Rose anser att det är anmärkningsvärt att de döms till döden, och menar att det kan vara ett sätt att gå de miljoner syrier till mötes som vill de ett ordentligt ansvarsutkrävande av regimen.

– Men det är också ett beslut som automatiskt kommer att begränsa Syriens möjligheter att ta emot information från och samarbeta med externa aktörer som EU och FN, vilka har strikta krav när det gäller mänskliga rättigheter och dödsstraff, säger hon till Euronews.

Vidare till Global >>
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Till Global X
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
ANNONS