En IS-kvinna har dömts till nio års fängelse i en tysk domstol för att ha förslavat en yazidisk kvinna. Här ses en IS-man föras in i domstol i Frankfurt 2021 efter att ha anklagats för mord på en yazidisk flicka. Foto: Frank Rumpenhorst/Pool via AP
TYSKLAND | En tysk kvinna har dömts till nio års fängelse för att ha förslavat en ung yazidisk kvinna i Mosul i Irak. Detta efter att kvinnan, som identifieras som Nadine K, och hennes man anslöt till IS i Syrien 2016. Hon ska enligt domstolen också ha uppmuntrat sin man att våldta och misshandla den yazidiska kvinnan.
– Allt detta tjänade IS uttalade syfte, att utrota den yazidiska tron, sade åklagare under rättegången, rapporterar BBC.
Den yazidiska kvinnan har själv vittnat under rättegången som inleddes i staden Koblenz i januari i år, och hon fanns också på plats i rättssalen när domen förkunnades. Hennes advokat sade att hon hoppas att andra som har begått liknande brott också ställs inför rätta.
Den tyska kvinnan greps av kurdiska styrkor 2019 och när hon fördes tillbaka till Tyskland förra året greps hon av polis. Flera andra fall av brott begångna av IS-medlemmar i Syrien och Irak har prövats i Tyskland. Bland annat dömdes en kvinna 2021 till tio års fängelse för att ha dödat en yazidisk kvinna som hade förslavats av IS.