Afghanska män protesterade i Herat i västra Afghanistan på tisdagen mot att talibanerna i helgen gripit flera kvinnor som inte burit kroppstäckande chador eller burqa. Enligt en demonstrant använde polis våld, piskor och skjutvapen för att skingra gruppen.
Det var i helgen som flera kvinnor greps i staden Herat i västra Afghanistan av talibanernas moralpolis. Enligt vittnen som talat med nyhetsbyrån AFP ska kvinnorna, som bar slöja, ha gripits för att de inte bar en kroppstäckande chador eller burqa
I protest mot gripandena som ses som ytterligare en försämring av kvinnors möjlighet att delta i det afghanska samhället samlades en grupp män i Herat under tisdagen. De samlades på uppmaningen att ”försvara våra systrars rättigheter”.
Enligt en av demonstranterna möttes protesten med ”käppar, piskor och skjutvapen för att skingra samlingen. De sköt till och med skott i luften”, säger personen som av säkerhetsskäl är anonym till AFP. Stadens polis nekar till att några vapen skulle ha använts, och anklagar demonstranterna för att vilja ”störa den allmänna ordningen”.
Vittnen: Skadade människor
Vid flera tillfällen har kvinnor och flickor demonstrerat mot talibanernas begränsning av deras rättigheter sedan talibanerna tog makten i landet i augusti 2021. Det har varit färre demonstrationer arrangerade av män, och alla som protesterar riskerar att bli gripna eller värre. Den demonstrant som AFP talade med förklarar att han sett skadade personer, något nyhetsbyrån inte har kunnat bekräfta.
– Folk är extremt rädda, säger han.
Hans vittnesmål får stöd av flera andra i staden, bland annat en fotograf som var på platsen som också berättar hur säkerhetsstyrkor ”slog demonstranter och avlossade vapen i riktning mot samlingen”.
– Baserat på vad jag personligen bevittnade skadades ett signifikant antal människor, säger fotografen i ett uttalande som AFP har tagit del av.
Gripandet av kvinnorna i Herat har också kritiserats av FN:s biståndsuppdrag i Afghanistan, Unama. I ett uttalande på X skriver Unama att man är ”oroad över flera gripanden och frihetsberövanden av kvinnor i Herat, Afghanistan, på grund av påstådd bristande efterlevnad av klädregler. Detta väcker allvarliga farhågor om mänskliga rättigheter. Vi påminner de facto-myndigheterna att alla människor har rörelsefrihet och att alla människor, både kvinnor och män, har rätt till jämlikhet inför lagen”.
Kvinnor ”syns inte alls”
Flera vittnen berättar för nyhetsbyrån berättar att de sett kvinnor som bar slöja men inte kroppstäckande sådana gripas:
– Jag såg två av ministeriets anställda, varav en bar en piska, satte två kvinnor som inte bar chador i ett fordon, säger en kvinna till AFP och syftade på anställda vid ministeriet för främjande av dygd och förebyggande av last (PVPV), det departement som talibanerna införde i samband med att man åter tog makten i Afghanistan.
En annan kvinna berättar att hon sett anställa från ministeriet för främjande av dygd och förebyggande av last stoppa fordon för att kontrollera kvinnors klädsel och att hon såg flera kvinnor föras till skåpbilar.
– Majoriteten av dem som arresterades var kvinnor som inte bar chador, säger hon.
Ministeriet har inte kommenterat gripandena i Herat, och har hävdat att deras klädkod är av ”gud given”, och något som ministeriet måste verkställa.
Gripandena av kvinnorna riskerar att ytterligare förpassa kvinnor till hemmet, och vittnesmål tyder på att detta redan hänt. En taxichaufför säger till AFP att kvinnor ”inte syns i staden alls”.
– Vi har blivit tillsagda att inte transportera kvinnor utan chador.
En kvinna beskriver livet som ”outhärdligt”.
– Jag är genuint ledsen över att vi inte ens har rätten att andas fritt. Livet har blivit väldigt svårt för oss, säger kvinnan till AFP.
