Det har gått en månad sedan Australien införde det hårdaste förbudet hittills för barns användning av sociala medier. Barn under 16 år får sedan i december 2025 inte använda Snapchat, Instagram och andra sociala medier. Reaktionen bland unga är blandad, men en 14-åring säger till BBC att hon känner sig friare.
AUSTRALIEN | Meta, företaget som äger Instagram, Facebook och Threads, uppger att omkring 550 000 sociala medier-konton i Australien har blockerats sedan förbudet för barn att använda dem infördes för en månad sedan. Australien är det land som har infört hårdast restriktioner, förbudet tillåter till exempel inte undantag om föräldrar ger sitt godkännande.
Förbudet som trädde i kraft den 10 december innebär att techföretag som inte följer den nya lagen om att vidta ”rimliga åtgärder” för hindra barn från att använda deras plattformar kan bötfällas med upp till 49,5 miljoner australiska dollar, ungefär 280 miljoner kronor. Både i EU och i USA följer man utvecklingen med intresse. Experter har varnat inte bara för att barn kan utsättas för trakasserier, hot och våld på sociala medier utan att omfattande användning av skärmar och appar kan påverka barns utveckling negativt.
Företag som Meta har tillstått att det krävs mer för att se till att barn är säkra på nätet, men anser att det australiska förbudet är olyckligt. ”Vi uppmanar den australiska regeringen att möta industrin på ett konstruktivt sätt för att hitta en bättre väg framåt, som att ge hela industrin incitament för att höja standarden för att ge säkra, integritetsbevarande och åldersanpassade upplevelser online, i stället för generella förbud”, skriver Meta, rapporterar BBC som också har intervjuat flera barn och deras familjer för att höra hur de har påverkats av förbudet.
Känner sig friare
Tre tonåringar Amy, Aahil och Lulu har påverkats på olika sätt. 14-åriga Amy berättar att hon inledningsvis kände negativa känslor kring förbudet, framför allt då hon inte hade tillgång Snapchat längre. Men efter några dagar utan tillgång började hon ifrågasätta dragningskraften Snapchat hade:
– Jag visste att jag inte längre hade tillgång till Snapchat men instinktivt försökte jag öppna appen på morgonen, säger hon till BBC och fortsätter:
– Även om det är tråkigt att jag inte kan snapchatta med mina vänner kan jag ändå skriva till dem på andra plattformer och ärligt talat känner jag mig fri av att veta att jag inte behöver oroa mig över mina streaks, har hon skrivit i en dagbok under första veckan efter förbudet.
Hon syftar på att Snapchat uppmanar användarna att utnyttja plattformen dagligen. Genom att vänner skickar minst en snap, en bild eller film till varandra, kan de upprätthålla en streak som pågår så länge användarna fortsätter dagligen.
När det nu har gått en månad har hennes rutiner ändrats och de styrs inte lika mycket av de sociala medierna och deras algoritmer:
– Nu sträcker jag mig mer sällan efter telefonen och använder den framför allt när jag verkligen behöver göra något, säger Amy till BBC, och förklarar att hon känner sig friare efter förbudet.
Lulu läser lite mer
Andra tonåringar som 13-åriga Aahil säger att förbudet inte har förändrat så mycket. Han har fortfarande tillgång till konton på Youtube och Snapchat, som han har skapat genom att uppge ett påhittat födelsedatum. Han ägnar sig dock framför allt åt att spela, och då framför allt Roblox. Även om Aahil inte tycker så mycket har förändrats säger hans mamma att han snarast har blivit mer lynnig:
– När han utnyttjade sociala medier mer var han mer social…han pratade mer med oss, säger mamman som dock lägger till att hans lynnighet också kan bero på att han befinner sig i puberteten.
15-åriga Lulu tycker inte heller så mycket har förändrats. Hon förklarar för BBC att hon använder sociala medier ungefär lika mycket som tidigare – hon har skaffat nya konton för Tiktok och Instagram där hon helt enkelt har uppgett att hon är äldre än 16 år. Hon har inte börjat vara mer utomhus eller träffa sina vänner off-line, utan har, liksom, Amy och Aahil börjat använda Whatsapp och Messenger mer – appar som inte har förbjudits för barn. En effekt har förbudet dock haft på Lulu:
– Jag läser lite mer för jag vill inte vara på sociala medier lika mycket.
”