Prenumerera

Logga in

Nyheter

En miljon kräver att EU häver handelsavtal med Israel

Stora bilder på barn i Gaza under en utställning.

Ett europeiskt medborgarinitiativ har samlat en miljon underskrifter med krav på att EU ska häva handelsavtalet med Israel. Man hänvisar till att EU redan i juni 2025 kom fram till att Israel sannolikt brutit mot avtalets klausul om respekt för mänskliga rättigheter. Även Amnesty International uppmanar EU att använda sitt finansiella påtryckningsmedel genom att frysa avtalet.

Uppropet som kräver att EU:s associeringsavtal med Israel ska hävas är ett europeiskt medborgarinitiativ som måste samla minst en miljon underskrifter från alla EU:s 27 medlemsländer. När det målet nås ska Europeiska kommissionen och Europaparlamentet ta ställning till det. 

Initiativet hänvisar till en rad brott mot internationell rätt som Israel har begått i Gaza, bland annat att Israel har blockerat humanitärt bistånd från att nå Gazas befolkning något som kan utgöra ”svält som krigsmetod”. Initiativet hänvisar också till Internationella domstolen i Haag som i januari 2024 beslutade att Israel skulle göra allt i sin makt att förhindra att folkmordshandlingar begås.

Medborgariniatiativet lyfter att EU själv i juni 2025 konstaterat att det finns ”indikationer på att Israel bryter mot sina skyldigheter enligt de mänskliga rättigheterna” som ingår i handelsavtalets skrivelser. ”Trots det har den Europeiska unionen inte suspenderat sitt associeringsavtal med Israel”, skriver man i uppropet och uppmanar den Europeiska kommissionens att lägga fram ett förslag för Europeiska rådet att ”fullständigt häva” avtalet. Enligt EU Observer skulle Israel kunna tappa en miljard euro årligen om man förlorade sina nuvarande handelsfördelar med unionen, 

Israels största handelspartner

EU är Israels största handelspartner. Genom associeringsavtalet mellan EU och Israel, som trädde i kraft år 2000, har ett frihandelsområde mellan unionen och Israel skapats som bland annat innebär tullfria varor, och olika former av samarbeten. I avtalet finns en klausul som klargör att avtalet ska baseras på en respekt för mänskliga rättigheter och demokratiska principer.

Det var den 13 januari i år som medborgarinitiativet Justice for Palestine European Citizens` Initiative började samla in underskrifter. Under en presskonferens i förra veckan firade initiativet att man nått målet om en miljon underskrifter, men meddelade samtidigt att man nu satsar på att nå 1,5 miljoner underskrifter. Detta dels för att öka pressen på Europeiska kommissionen, dels för att försäkra sig om att minst en miljon underskrifter godkänns som giltiga, en granskning som utförs av nationella myndigheter och ska genomföras innan kommissionen kan ta ställning till förslaget.

Förslaget lanserades av det europeiska partiet the European Left Alliance (ELA), som bland annat svenska Vänsterpartiet är medlemmar i, tillsammans med civilsamhällesorganisationer och propalestinska rörelser, rapporterar Euronews. Ett initiativ har ett år på sig att samla ihop tillräckligt många giltiga underskrifter, men det tog alltså bara tre månader för initiativet att nå målet.

Amnesty: Frys handelsavtalet

Även Amnesty International och ytterligare 60 organisationer kräver i ett upprop att EU ska frysa handelsavtalet med Israel. Organisationerna lyfter Israels brott mot internationell rätt mot palestinier och mot det faktum att Israel nyligen röstade för att införa dödsstraff, ett straff endast palestinier i praktiken kommer att kunna dömas till. Dessutom listas även Israels attacker i Libanon som pågått sedan i början av mars men där det just nu råder en bräcklig vapenvila mellan Israel och Hizbollah. 

EU-länder som Irland och Spanien har ända sedan 2024  krävt att handelsavtalet ska frysas. I augusti 2025 krävde den svenska regeringen att EU skulle frysa handelsdelen i associeringsavtalet med hänvisning till att israel inte levde upp ”till sina mest basala skyldigheter och gjorda överenskommelser om nödhjälp”.

För att frysa avtalet med Israel krävs att alla EU:s medlemsstater är eniga. Men Amnesty International tror att om Italien och Tyskland ställer sig bakom kravet skulle det övertyga andra länder. Därför uppmanar Amnesty International folk att kräva att Italiens premiärminister Giorgia Meloni och Tysklands förbundskansler Friedrich Merz slutar ”ge grönt ljus åt folkmord, olaglig ockupation och apartheid”. Organisationen skriver: ”EU riskerar för närvarande att bli medskyldigt till Israels fortsatta överträdelser mot det palestinska och libanesiska folket.”

I sitt upprop lyfter Amnesty International att EU har ett ansvar att använda ”sitt finansiella påtryckningsmedel” mot Israel som svar på ockupationen av de palestinska områdena och lyfter också att Israel utövar ”apartheid mot alla palestinier vars rättigheter de kontrollerar”. 

Vidare till Global >>
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Till Global X
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
Erbjudande!
Prova Tidningen Global gratis t.o.m. 1 maj.
ANNONS