
sedan oktober 2023 begått folkmord mot palestinierna på Gazaremsan, och pekar särskilt ut premiärminister Benjamin Netanyahu, president Isaac Herzog samt tidigare försvarsminister Yoav Gallant som ansvariga. Rapporten kräver att Israel och världens stater omedelbart uppfyller sina skyldigheter enligt internationell rätt.
Utrikesministrarna från 16 länder vädjade på tisdagen till Israel att inte attackera den globala Sumud-flottiljen, en flotta på cirka 40 båtar som försöker leverera desperat välbehövligt humanitärt bistånd till den hårt ansatta Gazaremsan , där palestinier lider i 22 månader av ett av USA stött folkmordskrig och påtvingad svält.
Om inte kvinnor och flickor får samma rättigheter och möjligheter som män och pojkar, kommer världen att misslyckas med att förverkliga deras rätt till utveckling. Det konstateras i en ny och omfattande rapport till FN:s människorättsråd. Bakslag i jämställdhetsarbetet beskrivs som ett allvarligt hot mot fred, hållbarhet och mänskliga rättigheter.
Välkommen till Tidningen Global.
Visa att vi är viktiga för mediemångfalden!
Teckna en prenumeration – endast 59 öre/nyhet (250 kr/6 mån).
Stötta oss via Det Globala presstödet.