Tidigare i veckan lämnade EU:s kommissionär med ansvar för utvidgning och grannskapspolitik över ännu en båt till den libyska kustbevakningen. Här ses en gummibåt med migranter på Medelhavet vara på väg att stoppas av den libyska kustbevakningen i oktober 2022. Foto: Fiona Alihosi/Sea-Watch via AP
Publicerad 11 februari, 2023
Nyheter
EU ger ytterligare en båt till Libyens kustbevakning
Tidigare i veckan lämnade Olivér Várhelyi, EU:s kommissionär med ansvar för utvidgning och grannskapspolitik, över ännu en båt till den libyska kustbevakningen. Denna båt kommer – precis som flera andra båtar som EU tidigare har utrustat Libyen med – att användas för att patrullera i Medelhavet och leta efter flyktingbåtar.
EU/LIBYEN | Överlämningen av en ny båt sker trots upprepade rapporter om sexuellt våld, tortyr och andra kränkningar av migranters rättigheter. På Twitter skriver Olivér Várhelyi i samband med överlämnandet att EU fram till 2024 investerar 800 miljoner euro för att möta de ”nya utmaningarna” i regionen och att målet är att ”effektivt bekämpa olaglig migration”.
Human Rights Watch menar att överlämnandet av ännu ett fartyg gör EU än mer medskyldiga till övergreppen mot migranter i Libyen. Åsikten delas av flera andra människorättsorganisationer. Totalt ska EU utrusta Libyen med fem nya båtar de kommande åren.
Kritiseras av Amnesty, Human Rights Wach
EU:s gränsbyrå Frontex bidrar aktivt till att migranter som har lämnat den nordafrikanska kusten i människosmugglares ofta sjöodugliga båtar skickas tillbaka.
Human Rights Watch har tidigare fördömt Frontex drönare och luftburna övervakning i rapporten EU: Frontex Complicit in Abuse in Libya – Aerial Surveillance Is Enabling Interceptions, Return of Migrants to Harm.
Både Human Rights Watch och Amnesty International menar att EU omedelbart måste återuppta livräddande insatser i Medelhavet och sluta bidra till att migranter skickas tillbaka till vad de beskriver som en inhuma situation i Libyen.
År 2022 stoppades över 24 684 människor av den libyska kustbevakningen, enligt FN:s migrationsorganisation IOM.
* * *
LÄS MER
Italien fortsätter kritiserat samarbete med Libyen
Brittisk Rwandaplan för asylsökande överklagas
Danmark vill skicka asylsökande till Rwanda