En man som hade varit sjuk i ebola i en månad kunde trots det resa från Kongo-Kinshasa via Uganda till Kenya. Förra veckan dog mannen på ett sjukhus i huvudstaden Nairobi.
Det är första gången någon dött i ebola i Kenya och många ställer sig frågan hur en smittad och sjuk person, trots screening vid alla gränsövergångar, kunde flyga in till flygplatsen i Nairobi.
Afrikanska unionens folkhälsoorgan som arbetar med att förebygga och bekämpa sjukdomar i Afrika, Africa DC, förklarar att mannen som dött lämnat en stad i norra Kongo-Kinshasa i provinsen Bas-Uélé och passerat flera städer i landet under sin resa. Bas-Uélé är av sju provinser i landet som drabbats av ebolautbrottet som först upptäcktes i maj i år, men som tros ha pågått längre än så.
– Vi vet att han åkte från Buta, en stad i Kongo-Kinshasa, för att köra till Kisangani. Och från Kisangani flög han till Beni. Från Beni körde han till Uganda. Och från Uganda tog han ett flyg till Nairobi, säger Africa DC:s chef Jean Kaseya till BBC.
– Vilka symtom hade han? Varför upptäcktes han inte?, frågar Jean Kaseya.
Nu sitter flera personer i karantän efter att ha kommit i kontakt med mannen – en släkting har smittats och Kenya har alltså bekräftat sitt andra ebolafall. Samtidigt har 8 728 personer bekräftats smittade och 4 205 har bekräftats döda i Kongo Kinshasa enligt WHO.
Under drygt 20 år har det skett relativt lite bosättaraktivitet på ockuperade norra Västbanken där den palestinska staden Jenin ligger. Det har de senaste månaderna förändrats och Israel håller nu på att expandera både sin militära och civila infrastruktur i området, rapporterar +972 Magazine. Den israeliska regeringen har sedan i början av 2025 godkänt hela 17 bosättningar i Jeninguvernementet. Fyra av dem är tidigare bosättningar som utrymdes 2005 i samband med att Israel drog sig tillbaka från sina bosättningar på Gazaremsan 2005.
I samband med att Israel på nytt öppnade bosättningen Ganim sade landets utrikesminister Israel Katz i augusti i år att ”vi nu återvänder” för att ”bygga, bosätta och stanna kvar”. Samtidigt beskrev han bosättningarna i området som en del i målet att få en miljon israeler att flytta dit. Han förklarade också att bosättningarna i Jeninområdet ingår i den mer omfattande israeliska strategin att öka kontrollen av Västbanken.
Den palestinska byn Abu Al-Sharqiyah som ligger öster om Jenin är omgärdad sav bosättningar, och dess borgmästare Burhan Al-Azamtah beskriver det som att byn ”nu är omringad, som ett fängelse”.
– Vi har mark i närheten, men folk kan inte ta sig dit nu. De oroar sig över att ta sina får dit för att beta. Det finns också en växande oro för vad det här kommer att betyda för den kommande olivskörden, säger Al-Azamtah.
I Indien har två ledare för proteströrelsen som går under namnet Kackerlackspartiet dömts till fem dagars fängelse för intrång i samband med en protest i Delhi. Amnesty International kräver att de släpps omedelbart.
Saurav Das och Ashutosh Ranka från Indiens Kackerlacks-Jantaparti ställdes inför rätta på onsdagen. De anklagas för ohörsamhet och för att ha gjort intrång vid Jantar Mantar som är en vanlig samlingsplats för demonstrationer och protester i Delhi. Indisk polis har nyligen strukit Jantar Mantar från den lista över godkända protestplatser som finns i Delhi, rapporterar BBC. Även partimedlemmen Ajinkya Shinde greps, men har släppts mot borgen.
Proteströrelsen, som sedan i juni i år har mobiliserat unga och studenter, har i flera dagar krävt att landets chef för valkommissionen ska avgå efter anklagelser om valfusk. Detta efter att 130 miljoner människor strukits från röstlängden.
DESSUTOM: Tidningen Globals bevakning av det historiska valet i Serbien fortsätter. I veckans nummer kan du läsa en lång intervju med Nesa Kojić från den serbiska demokratirörelsen Otpor som på 1990-talet kämpade mot Slobodan Miloševićs regim. Vladan Lausevic har frågat honom om likheter och skillnader med dagens proteströrelse. Kojić ser Studentlistan som direktdemokratins största bedrift.
Nu kan du också se Tidningen Globals senaste livepodd.
